Aktualności

Biuro podatkowe In Plus - Jak poprawnie wypełnić PIT-2?

02 STY 2023

Jak poprawnie wypełnić PIT-2?

Przedstawiamy ci krótką instrukcję wypełnienia formularza PIT-2. Pamiętaj, że prawidłowo wypełniony PIT-2 oznacza więcej korzyści dla Ciebie. Proszę, zapoznaj się z instrukcją.

Zanim jednak przejdziemy do instrukcji wypełnienia nowego formularza PIT-2, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najważniejszych informacji dotyczących formularza PIT-2, o które często pytają nas pracownicy. Zachęcamy, do zapoznania się z tymi informacjami, to zaledwie jedna strona, a może wiele rozjaśnić.

Czym jest PIT-2?

PIT-2 to oświadczenie, które składasz swojemu pracodawcy (lub swoim pracodawcom) jeżeli jesteś zatrudniony na umowę o pracę a także (od 2023 roku) na umowę cywilnoprawną, czyli umowę zlecenie oraz umowę o dzieło (do której w formularzu PIT-2 przewidziana jest tylko jedna rubryka). Takie oświadczenie stanowi podstawę i informację o sposobie rozliczania Twoich zaliczek na podatek dochodowy.

Czy PIT-2 jest obowiązkowy?

Nie, formularz PIT-2 nie jest obowiązkowy. Natomiast stanowi dla Twojego pracodawcy podstawę i informację o sposobie rozliczania zaliczki na podatek dochodowy za Ciebie.

Co się stanie, jeżeli nie złożę u mojego pracodawcy PIT-2?

Konsekwencją niezłożenia formularza PIT-2, jest brak uwzględnienia ulg podatkowych przy wyliczeniu Twojej zaliczki na podatek. Więc, jeżeli nie złożysz prawidłowo wypełnionego PIT-2, a przysługują ci ulgi podatkowe, w trakcie roku podatkowego będziesz stratny.

Kiedy należy złożyć PIT-2?

Formularz PIT-2 musisz złożyć przed rozpoczęciem pracy u danego pracodawcy. Złożony przez Ciebie formularz będzie obowiązywał do odwołania, co oznacza, że w kolejnym roku nie musisz składać go po raz kolejny.

Pamiętaj jednak, że możesz w każdym momencie złożyć PIT-2 ponownie, jeżeli zmieni się twoja sytuacja, która wpłynie na Twoje rozliczenie podatkowe, np. zmienisz miejsce zamieszkania, urodzi się dziecko czy podejmiesz równoległe zatrudnienie u innego pracodawcy.

Co, jeżeli mam dwa miejsca pracy lub więcej?

Nowy formularz PIT-2 możesz złożyć maksymalnie w 3 miejscach pracy (ulga miesięczna nie może przekroczyć 300 zł miesięcznie, czyli 1/12 kwoty zmniejszającej podatek). Jednak to od Ciebie zależy u którego pracodawcy i jaką część ulgi chcesz uwzględnić. W gruncie rzeczy, możesz złożyć formularz PIT-2 tylko u jednego pracodawcy, wtedy u pozostałych nie składasz i tym samym ulgi podatkowe nie będą rozliczane u pozostałych dwóch pracodawców. Pamiętaj jednak, że formularz PIT-2 musisz złożyć w prawidłowy sposób, aby nie doszło do sytuacji, w której ulga Tobie przysługująca będzie naliczana podwójnie lub potrójnie. Jeżeli doszłoby do sytuacji, w której będziesz mieć naliczoną ulgę więcej niż raz, kwotę nadwyżki zwrócisz do Urzędu Skarbowego, a może być to nawet 7200 zł!

Mamy nadzieję, że teraz już rozumiesz, jak ważne jest prawidłowe wypełnienie formularza PIT-2.

Poniżej część praktyczna, czyli instrukcja prawidłowego wypełnienia formularza PIT-2.

Pobierz instrukcję